Щоб зрозуміти вплив зроблених помилок на організм людини необхідно розглянути як все відбувається на клітинному рівні:
Світ навколо нас наповнений різною інформацією. Цю інформацію людина сприймає через органи чуття: зір, слух, нюх, дотик, смак, потяг, орієнтація. Вся інформація потрапляє в головний мозок і записується в клітинах, як в магнітофоні. Всі відомості діляться на нешкідливі (сприймаються нейтрально або потрібні) та ті, що приносять шкоду. «Шкідливою» для людини можна назвати інформацію, яка викликає в нього негативну реакцію, не завжди усвідомлену. Це інформація, яка суперечить переконанням, совісті, життєвим нормам і правилам.
Нешкідлива інформація просто запам'ятовується клітинами мозку, а «негативна», потрапляючи в мозок, порушує внутрішню і зовнішню будову клітини. Відбувається це так: сприймаючи цю інформацію, людина відчуває негативні емоції - наприклад, злість, образу, гнів, роздратування, відчай. Емоції викликають в головному мозку сигнал, що спотворює клітини. Так буває, якщо людина робить помилку і знає про те, що чинить зле. Важливо відзначити, що спотворення клітини відбудеться лише в тому випадку, якщо людина усвідомлює, що скоїв безсовісний вчинок, але не до такої міри, щоб більше її не здійснювати (у нього може бути не достатньо для цього знань).
Тоді, чим вище усвідомлення шкоди зробленого проступку (помилки), що не завершується жалем про скоєне і прийняттям рішення про її нездійснення надалі, тим сильніше емоції, і, отже, сильніше спотворення. Пояснюється це тим, що, чим вище усвідомлення зла, тим вище його розрізнення, а значить більше можливостей його не вчиняти.
Те ж саме відбувається при засудженні вчиненої кимось іншим помилки - в клітинах мозку записується образ дії обвинуваченого з негативною емоційно-оціночної забарвленням.
Негативна інформація впливає не на всі клітини головного мозку в рівній мірі, а в першу чергу на ту зону, яка в момент здійснення помилки найбільш активна. Кожна зона головного мозку відповідає за роботу будь-якої системи. І найбільш активної буде зона, відповідна тій системі, яка в даний момент задіяна. Наприклад, якщо людина біжить, то найбільш активні кровоносна, дихальна, опорно-рухова системи. Значить, якщо під час бігу людина робить помилки, то при цьому спотворюються клітини, що відповідають за роботу цих систем. А з них, перш за все, спотворюються вже пошкоджені клітини головного мозку, так як їх активність переважає в зв'язку з уже наявним захворюванням. Це викликано тим, що хворі органи постійно посилають їм сигнали з проханням про допомогу.
Ми розглянули таку функцію клітин, як пам'ять. Але у клітин мозку є й інша функція - управління. Мозок керує всіма органами за допомогою сигналів, за своєю природою близьких до електричних. Якщо людина не робить помилок і не відчуває негативних емоцій, до органів надходять керуючі сигнали без перешкод і спотворень і органи працюють нормально. В момент здійснення помилки, викликаний нею сигнал в клітинах мозку, що відповідають за найбільш активну систему організму, разом з керуючим сигналом надходить в працюючий орган.
Що відбувається при цьому в клітинах органів, які отримали такий сигнал? Струм, що йде до клітин, є каталізатором хімічної реакції всередині них. Надходження спотвореного сигналу призводить до того, що в органічних сполуках всередині клітин відбувається заміщення атома водню на атом кисню, тобто відбувається окислення. При цьому атом водню перетворюється у вільний радикал. Клітини, в яких відбувається ця реакція, вже не можуть виконувати свої функції, що і призводить до захворювання органа.
Пошкодження двох, семи, десяти клітин, можна і не помітити. Больові симптоми починаються тоді, коли пошкоджені вже багато тисяч клітин. Тільки тоді людина звертає увагу, що у нього щось не в порядку.
Подібним же чином відбувається і старіння - знос організму з плином часу. З роками у людини накопичується досвід вчинення одних і тих же помилок з однаковою негативною реакцією мозку. Клітини органів, шкіри і т.д. руйнуються через окислення сполук в них і органи зношуються, тобто старіють. Звичайно, клітини організму постійно відтворюються. Учені говорять про оновлення всіх клітин повністю протягом 8 років. Але справа в тому, що спотворена клітина відтворює собі подібну. Якщо ж людина продовжує робити помилки (курити, лаятися, дратуватися і т.д.), то відбувається подальша запис негативної інформації і пошкодження інших клітин і органів.
Чи можна виправити пошкоджені клітини мозку, стерти негативну інформацію, як стирають запис з магнітофонного стрічки? Звичайно, можна. Ключовим моментом в цьому стає прийняття рішення - не повторювати раніше скоєне зло. Цій думці теж відповідає сигнал, який відновлює будову клітин мозку. А вже потім починає працювати природний механізм відновлення органів і систем. Відновлені клітини мозку посилають сигнали, що «стирають» інформацію про минулі помилки з нездорових органів. Вступник сигнал стає каталізатором зворотної реакції: атом водню в органічному поєднанні встає на своє місце, а кисень виділяється. Результат - одужання органів: заживають рани і виразки, проходить запалення, зростаються кістки і т.д. Таким чином, якщо людині щиро жаль про те, що поступав (або хотів поступити) невірно, то негативна (руйнівна) інформація в клітинах його замінюється позитивною (творчою, відновною).
А якщо людина поки не усвідомлює шкоди того, що робить чи про що думає? Негативної емоційної реакції немає, і сигнал, що спотворює клітини, не надходить. Але і в цьому випадку «незнання закону не звільняє від відповідальності». Інформація про вчиненої помилку запам'ятовується і «чекає своєї години», подібно міні сповільненої дії. Рано чи пізно, усвідомлення шкоди настане. Іноді воно буває викликано зовнішніми факторами - наприклад, стражданнями людей, яким людина завдала шкоду. Або можна засудити іншого за помилки, подібні своїм. Виникають емоції. І тоді, незалежно від того чи пам'ятає людина про своє подібному досвіді чи ні, руйнівний механізм спрацьовує.
Отже, стан організму людини в її власних руках. Організм можна порівняти з колективом, що складається з органів і клітин, який працює під керівництвом головного мозку. Від керівництва багато в чому залежить злагоджена і ефективна робота колективу. Тому і порядок в організмі (здоров'я) починається з порядку в думках і вчинках.
Фото нейрону из Вікіпедії — вільної енциклопедії.
© ТВОРЧЕ ОБ'ЄДНАННЯ "ЕТИКА ПЕДАГОГІКА КЕРАМІКА", 2013.