Багатьом відома фраза: «Можливості людини безмежні». Розвитку здібностей людини присвячені зусилля багатьох педагогів і дослідників. А хто знає, скільки у кожного з нас талантів, «заритих у землю»? Навряд чи принесе користь феноменальна пам'ять людині ледачому і пасивному, а ораторські дані - похмурому, відлюдкуватому. Ці люди просто не зможуть проявити те, чим володіють.
Розкриття можливостей, а значить і повнота самого життя залежить від особистісних якостей. Одним з позитивних якостей людини є усвідомлення свого характеру, в тому числі, його недосконалості. Чим вище людина в моральному відношенні, тим об'єктивніше він до себе відноситься.
Неповторні риси нашого характеру не видаються раз і на все життя, як паспорт, кожна з цих рис може бути в наших руках. Формування характеру триває протягом усього життя. Можна пустити його на самоплив, а можна керувати цим процесом відповідно зі своїми бажаннями, цілями, планами. Тоді і життя буде не стихійним, підпорядкованим нескінченним обставинам, а усвідомленим, бажання і плани - можливими для здійснення, завдання - вирішуваними.
Робота над собою - не нудне самокопання, а цікава і творча праця, невіддільна від повсякденних справ і спілкування. Коригуючи свою взаємодію з навколишнім світом і людьми, можна змінити на краще хоча б малу частку світу, з якою стикаєшся.
Робота над собою є свідома зміна світогляду і способу життя. Зміна характеру нерідко починається саме з аналізу негативних станів або наслідків, потім визначаються причини - помилки або негативні риси характеру. Ці причини індивідуальні для кожної людини. Наприклад, причиною стану страху може бути переляк, боягузтво, гидливість (якщо це страх, наприклад, перед комахами). Розібравшись з причиною негативного стану або наслідки, набагато легше впоратися з цим станом, проблемою або складною ситуацією. Буває і навпаки: легше позбутися помилки або властивої риси характеру, якщо подивитися наперед, до яких станів або наслідків вона може призвести.
Негативний стан людини можуть бути викликані емоціями або помилковими поглядами. Ці стани можна розділити на фізичні - стан тіла (наприклад, слабкість, сонливість), психічні - відображають настрій людини (наприклад, зневіру, розпач) і інтелектуальні, що відображають помилкову життєву позицію (наприклад, максималізм). Негативні стани - це результат неправильного ставлення або неправильної реакції на що-небудь. Причиною негативного стану є помилки або хибні думки.
Помилки - це слова чи дії, що приносять шкоду кому-небудь або чому-небудь. Негативні риси характеру - це схильності до вчинення будь-яких помилок.
Наслідки - це негативні явища (факти), які відбуваються внаслідок здійснення помилок або прояви недоліків характеру. Наприклад, суперечка може бути наслідком азартності його учасників. Наслідками є також травми, хвороби, катастрофи та інші проблеми. Також будь-яка помилка може бути наслідком інших помилок.
Щоб виправити помилку, впоратися зі звичкою або недоліком, потрібно:
1. Визнати цю помилку за собою, згадавши конкретні випадки, і постаратися зрозуміти причини її вчинення.
2. Усвідомити шкоду, нанесену проступком, проявом недоліку іншим людям, справам, навколишньому світу, самому собі. Для усвідомлення шкоди можна згадати не тільки реальні наслідки проступку - зіпсовані взаємини, невирішені завдання, хвороби та інші проблеми, а й подумати про те, до чого може привести цей недолік в його крайніх проявах. Наприклад, агресія - до війни, дратівливість - до руйнування сім'ї або колективу, втрати друзів.
3. Прийняти рішення з даного моменту не повторювати помилку або проступок. Свій жаль про вчинений проступок та рішення більше його не вчиняти потрібно подумки проговорити. Наприклад: «Я жалкую, що так зробив. Постараюся більше так не робити.
4. Зрозуміти, як потрібно було вчинити в ситуації, що розглядається, щоб не зробити цієї помилки.
5. Контролювати виконання прийнятого рішення.