Незважаючи на простоту і доступність основних етичних законів, навряд чи сьогодні в світі знайдеться людина, яка опанувала цією наукою досконало, тобто навчився жити, не здійснюючи жодної помилки.

Тому етика, на відміну від наук більш вузького застосування - наука, не тільки застосовна в будь-якій області життя, а й необхідна будь-якій людині

ПоКартинка Мыслитель (15 Кб)дібно водієві, який, перш ніж сісти за кермо, вивчає правила дорожнього руху, щоб уникнути аварії, людині, яка живе в суспільстві, важливо бути знайомим з нормами суспільного життя.

Слово "етика" походить від грецького слова "ethos", яке перекладається як звичай, характер, вдачу. Існує два основних поняття про етику.

Етика в вузькому сенсі
норми поведінки, прийняті в якый-небудь групі або колективі, організації. Ці норми, як правило, визначаються цілями, які ставить ця організація перед собою.
Етика в широкому сенсі
норми поведінки людини в суспільстві, вміння взаємодіяти з навколишнім світом, не завдаючи шкоди.

Поняття "етика" в широкому сенсі було вперше введено Аристотелем в IV столітті до н.е. Аристотель вважав етичним таку поведінку людини, де почуття і пристрасті не заглушають голос розуму.

Можна дати такі визначення етики:

  • наука про розрізненні добра і зла;
  • розумний спосіб життя;
  • прагнення до об'єктивності в переконаннях і в справах.

Предметом етики в широкому сенсі є життя людини в суспільстві, закони взаємодії його з іншими людьми і застосування розглянутих питань в повсякденному житті.

На які головні питання може дати відповіді етика:

  • У чому сенс життя і призначення людини? (Як і філософія)
  • "Що таке добре і що таке погано" для людини або як відрізнити моральне від аморального?
  • Як взаємодіяти з іншими, не приносячи шкоди?
  • Хто така людина? (Як і психологія)
  • Як впоратися з негативними емоціями?      
  • Чи можна змінити характер і виховати себе? (як і педагогіка) та інші.

У добірці статей висвітлені основні категорії етики, такі як совість, свобода, щастя, сенс життя, добро і зло, цінності.

Які властивості притаманні етиці, як розумному способу життя:

  • Універсальність. Етичні правила підходять людям будь-якої професії або сфери діяльності, будь-якої національності, соціальної групи, віку, статі, освіти. Етично лише те, що етично для всіх.
  • Несуперечливість. Етичні правила не суперечливі і відповідають здоровому глузду. У будь-якій ситуації у людини є можливість поступити етично. Наприклад, якщо робота пов'язана зі шкодою (хабарі, злодійство, обман), можна звільнитися, залишившись чесною людиною.
  • Застосування на практиці. Етика безпосередньо стосується повсякденного життя людини і втрачає сенс, залишаючись тільки теорією.
  • Послідовність. Етика не може виправдовувати шкоду ніякими благими намірами. Етика пропонує досягнення позитивної мети тільки позитивними засобами. Чи етично лише те, що етично у всьому. Наприклад: людина може досягти бажаного шляхом професійного зростання і вдосконалення, а не усуваючи "суперників".
  • Етика визнає право на добро за всіма. Етичним можна назвати такий вчинок, який приносить благо людині (групі людей, нації) не за рахунок шкоди іншим людям. Чи етично лише те, що не шкодить нікому.

Гармонія в будь-якому колективі залежить від характеру людей, від уміння управляти емоціями. Оскільки немає досконалих характерів ні у дітей, ні у дорослих (батьків, педагогів), то робота над собою необхідна кожному. Методика роботи над собою і приклади аналізу деяких недоліків свого характеру представлені на сторінці Удосконалюємо характер.

Буду радий якщо Ви дізналися щось нове і корисне для себе. Буду вдячний за відгуки та додаткову інформацію.


FaLang translation system by Faboba

Свята та події України

 

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання