Сумніви та невпевненість — погані супутники у житті.

Вони змушують штовхатися на одному місці,

а потім шкодувати про втрачені можливості.

(Бесс)

 

Преодолеваем неуверенность

Великою перешкодою в розвитку людини є невпевненість. Багато хто й не пробує навчиться ліплення або гончарства через невпевненість у собі. Крім того, багато життєвих завдань не вирішуються в людини тільки тому, що вона не пробувала їх розв'язати через свою невпевненість. Долаємо невпевненість

Щоб навчитися долати невпевненість, потрібно спочатку зрозуміти - що таке невпевненість і чому її проявляє людина.

Можна сказати, що невпевненість - це недостатня віра в можливість здійснити бажане (необхідне, розумне).

Як невпевненість проявляється у творчості:

  • Сумнів людини в правильності отриманого результату, незважаючи на те, що зробила все за технологією, інструкцією, заданим алгоритмом, через думку, що десь усе одно помилилася.
  • Пошук своїх недоліків через які не виходить зробити заплановане. Людина думає, що через недоліки в її характері набагато більше, ніж позитивних якостей (занижена самооцінка). Наприклад, людина не починає вчиться гончарства або кераміки, думаючи що вона на це не здатна.
  • Сумнів, що можна виправити роботу.
  • Невпевненість у зв'язку з порушенням звичного ритму життя, навколишніх умов (переїзд, одруження, зміна роботи, ремонт у квартирі тощо). Наприклад, стільки роботи не зможу працювати над собою, знайти час на свій розвиток. Не вистачить часу на творчість із новою роботою, з появою дітей.

Але невпевненість у творчості це наслідки досвіду невпевненості в нашому повсякденному житті. Щоб упевненість стала міцною, необхідно розглядати й інші сфери життя.

Як невпевненість проявляється в житті:

  • Невіра в можливість відновлення зіпсованих стосунків - наприклад, у разі чвар з родичами або сварки з близькими, друзями: "Тепер ми вороги назавжди, уже нічого не виправити".
  • Сумнів у тому, що за короткої зустрічі можна налагодити контакт із людьми через думку, що для того, щоб взаємодіяти, треба багато спілкуватися.
  • Батьки сумніваються в самостійності своєї дитини (вважають її ще маленькою і поводяться з нею "не за віком", як із молодшою): "Та вона ще дитина, сама не здатна!" Наприклад, мама не впевнена, що дитина 3 років може сама добре поїсти, і годує її з ложки. Або батьки не впевнені, що їхній син старшокласник може нормально обрати собі професію.

Як виникає невпевненість у творчості:

  • В основі невпевненості лежить хибна думка: "Немає сенсу вчитися гончарству, ліпленню, прагнути до гармонійного розвитку, роботи над собою, однаково нічого не вийде, бо це надто важко, краще вже нічого не робити". Лінь і небажання "встати й піти" - тобто, почати долати ці перешкоди якраз і призводить до невпевненості.
  • Заздрячи успіхам інших учнів студії, людина порівнює результати їхньої та своєї роботи і приходить до висновку, що вона не здатна досягти чогось у гончарстві та кераміці.
  • У творчості появі невпевненості сприяє самолюбство. Людина вважає стурбованою тим, що про неї подумають інші в разі невдачі, вона боїться вчитися ліпити або гончарити: "Краще вже нічого не пробувати, ніж зробити погано і зганьбитися".
  • Одним із джерел невпевненості є відсутність чітких завдань і цілей заняття керамікою (тобто невизначеність що і навіщо будемо робити).

Як виникає невпевненість в інших сферах життя:

  • Невпевненість може з'являтися через недовірливість. Якщо одного разу не схвалили якісь дії людини, вчинили з нею не чесно, вона починає сумніватися в тому, що гідна шанобливого ставлення.
  • Зволікання також призводить до сумніву. Затягуючи виконання рішень, людина залишає для виконання справи нереально малі терміни, за які не виходить якісно виконати роботу. Отримуючи закономірний негативний результат, вона ще більше втрачає переконаність у тому, що може щось добре зробити.
  • Невіра в здібності інших з'являється через те, що людина вважає себе кращою, розумнішою, досвідченішою. Подібні речі проявляють батьки, коли сумніваються у здібностях своїх дітей і заважають їм розвиватися самостійно. Наприклад, мама дитини вважає, що тільки вона знає, що добре для її дитини, а сама вона не вирішить, що їй краще. Також часто це буває у близьких у сім'ї, коли їм здається, що вони вже досить добре одне одного знають, а отже, можуть за іншого вирішити, що йому потрібно. Тому вони сумніваються у здатності іншого зробити самостійний вибір.

Яка шкода від невпевненості:

У творчості:

  • Відмовляючись від нових ідей і нових сфер розвитку та творчості через невпевненість, людина відмовляється від того, що докорінно б змінило її життя на краще.
  • Невпевнена у правильності свого стилю ліплення людина намагається більше дотримуватися думки авторитетних для неї людей. Поступово вона змінює свій стиль на догоду їм, і індивідуальність у роботах втрачається. Замість отримання нових робіт виходять копії раніше створених.

У житті взагалі:

  • Будучи невпевненою в собі, людина не намагається якимось чином поліпшити своє життя, вважаючи, що все одно нічого не вийде. Вона живе, "пливучи за течією", стає пасивною, не вміє вирішувати питання і проблеми, звикає бути залежною від обставин, від інших людей.
  • Людина, яка сумнівається в тому, що можна вилікувати хворобу, одужати, не докладає зусиль для одужання. При цьому не змінює спосіб життя: продовжує курити, створювати собі стресові ситуації, відмовлятися від лікування, від занять фізичною працею. Тим самим посилює розвиток хвороби.
  • Сумнів у позитивному результаті справи змушує людину відтягувати початок процесу. Починаючи в останню мить, вона створює собі аврали, а отже стреси та хвороби. Наприклад, готуючись робити ремонт у квартирі за коротку відпустку, людина довго збирається, намагаючись зрозуміти: а чи варто починати, а чи встигну? У підсумку починає, коли залишається мало часу. Доводиться робити дуже швидко, подекуди неякісно, або залишаються ремонтні роботи після відпустки. Таким чином, людина створює собі додаткові незручності, переживання, сварки з близькими, від чого стає ще більш невпевненою.

Мотиви й альтернатива

Мотив: "Якщо напевно зробити не зможу, то й починати не варто".

Альтернатива: "У таких випадках важливо зробити те, що можеш. Визначити реальні терміни, докласти зусиль і шукати подальші кроки". "Під лежачий камінь вода не тече".

***

Мотив: "У мене немає таких здібностей, щоб це зробити". "У мене не вийде".

Альтернатива: "Навіть без здібностей можна гори перевернути, якщо бути переконаним у необхідності та розумності справи. Ця переконаність допомагає запалити й організувати інших людей, навчитися нового, відігнати від себе лінь і страх, шукати різні шляхи досягнення мети".

***

Мотив: "Немає сенсу кудись звертатися, все одно не допоможуть".

Альтернатива: "Поки ніхто не знає про Вашу проблему, то й допомогти нікому. Є різниця в тому, як звертатися по допомогу. Можна тільки скаржитися і шукати співчуття, а можна звернутися з конкретним проханням до людей, які володіють потрібною інформацією".

***

Мотив: "Якщо мені нема на кого спертися, то сам я не впораюся".

Альтернатива: "Для виконання необхідної справи можна порадитися з різними людьми, у яких є досвід виконання цієї справи. Це додає впевненості".

***

Мотив: "Мені вже навряд чи щось допоможе".

Альтернатива: "Допомагає не щось містичне, а виправляють ситуацію конкретні дії. Для розв'язання проблеми важливо зрозуміти її суть, вивчити процес виникнення для планування кроків "до виходу" з неї, скориставшись позитивним досвідом інших людей у вирішенні подібних питань. Усе дається під силу. Якщо з людиною щось трапилося, значить вона може це подолати".

Як позбутися невпевненості?

Подолання невпевненості та профілактика

  • "Людина лише там домагається, де вона вірить у свої сили" (Л. Фейєрбах).
  • Пригадати ситуації, які здавалися колись нерозв'язними, а все-таки вирішилися позитивно.
  • За творчого підходу можна знайти і сили, і час. Сили з'являться, якщо звернутися по допомогу, а час вивільниться, якщо чіткіше визначитися зі своїми завданнями або переглянути терміни виконання задуманого.
  • Намагайтеся помічати позитивні проміжні результати в процесі виконання будь-якої справи. Це додає впевненості в її завершенні.
  • Не зупиняйтеся на досягнутому, вважаючи, що вже нічого не потрібно робити. Якщо постараєтеся поліпшити результат, то отримаєте задоволення від своїх справ.

Інша крайність: самовпевненість, самовпевненість

Позитивні якості: впевненість, переконаність.

Позитивна якість, яку приймають за невпевненість: неквапливість у прийнятті рішень.

Для усунення досвіду невпевненості необхідне виконання всіх етапів роботи над собою.


FaLang translation system by Faboba

Свята та події України

 

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Погода в Харкові