Що таке лінь та як її позбутися

«З усіх утрат втрата часу — найтяжча». 

Григорій Сковорода

Перша причина відсутності розвитку людини це лінь. Навчанню ліплення та гончарства також насамперед заважає лінь. Від того, наскільки людина навчиться контролювати лінь, залежать її успіхи у творчості (та й узагалі у сферах життя).ShooterScreenshot 826 11 08 24

Щоб навчиться контролювати лінь, потрібно спочатку зрозуміти - що таке лінь.

Можна сказати, що лінь - це небажання докладати зусиль, діяти, працювати, думати, схильність до неробства.

Як лінь проявляється у творчості:

  • пошук аргументів для відмови від занять, від докладання додаткових зусиль щодо виконання виробу;
  • небажання поліпшити роботу там, де це необхідно;
  • небажання дізнатися, як зробити виріб кращим;
  • небажання вчиться, шукати нову інформацію, аналізувати й застосовувати потрібне у роботі або творчості.

Але лінь у творчості це наслідки досвіду ліні в нашому повсякденному житті. Щоб робота над лінню була ефективною, необхідно розглядати й інші сфери життя.

Як лінь проявляється лінь у житті:

  • невиконання поточних справ, мотивуючи це тим, що вони не цікаві;
  • обмеження себе в посильній допомозі, вважаючи, що праця дає перевантаження організму (людина, прийшовши з роботи, не береться за домашні справи, не приділяє увагу дітям, тому що вважає, що вона достатньо напрацювалася, втомилася, а домашні справи викличуть перевантаження);
  • відмова від посильних справ, щоб не позбавляти себе комфорту;
  • небажання будь-що покращувати (у побуті, в житті, на роботі, в характері тощо);
  • планування відпочинку де не буде ні фізичної, ні розумової роботи (неробство).

Як виникає лінь у творчості.

  • Основним мотивом ліні є хибна думка: "Щоб життя було не в тягар, а в радість, треба менше обтяжувати себе, а більше відпочивати".
  • У творчості появі ліні сприяє самовдоволення. Людина вважає, що досягла вже достатньо і можна на цьому зупинитися, і ухиляється від можливості щось поліпшити.
  • Також причиною ліні може бути азартність. Захопленість роботою призводить до швидкої стомлюваності і до втрати інтересу до справи ("Я весь виклався, сил більше немає, не хочу більше нічого робити!"). Через це в людини зникає бажання докладати зусиль і в інших справах, вважаючи, що ця справа незабаром стане не цікавою і забере багато сил.

Як виникає лінь в інших сферах життя:

  • До ліні в житті може призводити та сама корисливість. Особиста вигода формує бажання та інтерес до виконання певних справ, роботи. Якщо немає "зацікавленості", то людина може і не приступити до виконання таких справ, вважаючи їх виконання марною тратою сил і часу (А що я за це отримаю?).
  • Не розбираючись у причинах свого небажання думати, працювати і в причинах втрати інтересу до справ, виправдовуючи своє неробство, людина набуває звички лінуватися, яка надалі стає нормою життя.

Яка шкода від ліні:

У творчості:

  • Не бажаючи покращувати свою роботу, свою майстерність у творчості, людина задовольняється тим, що є, і позбавляє себе радості розвитку. У підсумку в людини складається враження, що її спроба творчого розвитку не вдалася.
  • Полінувавшись виконати всі необхідні операції з виготовлення керамічного виробу, людина отримала неякісний виріб, що розтріскався згодом. цікавим і забере багато сил.

У житті взагалі:

  • Наслідки ледачого способу життя людини відображаються не її зовнішності: надмірна вага, атрофія м'язів, сонливість, слабкість, стомлюваність, неохайний зовнішній вигляд.
  • Небажання докладати зусиль у розв'язанні поточних життєвих завдань призводить до їхнього накопичення, а згодом - до проблем, що сприймаються людиною як нездоланні перешкоди. Така безвихідь призводить до депресії та відчаю.

Мотиви та альтернатива

Мотив: "Якщо немає бажання, то краще й не братися за цю справу".

Альтернатива: "Розумніше не чекати появи бажання, а формувати його, приступивши до справи. Своєчасність виконання справ також важлива і дорога.

***

Мотив: "Праця - це тягар".

Альтернатива: "Будь-яка праця буде в радість, якщо помічати користь від зробленої роботи".

***

Мотив: "Якщо важко або складно, то краще й не братися до цієї справи".

Альтернатива: "Не приступаючи до справи, не набудеш ні навичок, ні здібностей".

***

Мотив: "Коли думаю, роблю, то позбавляю себе комфорту. Тому себе обтяжувати нічим не хочу".

Альтернатива: "Людина позбавляє себе розумної діяльності, задовольняючись тимчасовим комфортом. Це веде до ослаблення м'язів і передчасного старечого недоумства. Та й такий "комфорт" незабаром буде не в радість, а тягар, тому що від безсилля людина не зможе що-небудь зробити, навіть якщо захоче".

***

Мотив: "Нічогонероблення - це справжній відпочинок".

Альтернатива: "Справжній відпочинок - це зміна діяльності, наприклад, перемикання з фізичної праці на розумову і навпаки. Або тимчасово можна переключиться з виконання трудомісткої роботи на легко здійсненні справи".

Як позбутися ліні?

Подолання ліні та профілактика

  • Оцінити свій внутрішній стан. Подумати, через що зіпсувався настрій (помилки, хибні думки). Постаратися знайти способи переключитися, відволіктися (зайнятися улюбленою справою), піти в гості, на прогулянку, за покупками. Можна знайти ключові фрази, які допоможуть вийти з негативного стану. Наприклад, із відчаю - "немає безвихідних ситуацій"; із невдоволення - "і це минеться", зі страху - "не все так страшно, як здається".
  • Поміркуйте про те, чи цікава мені ця справа, робота, завдання, доручення, яке необхідно зробити. Якщо ні, то чому? Як можна сформувати в себе інтерес? Щоб з'явився інтерес і бажання виконувати корисні справи, є такий спосіб: приступити до справи і в процесі її виконання аналізувати причини, що перешкоджають баченню сенсу цієї справи і розкриттю інтересу до неї.
  • Роблячи вибір між "не хочеться" і "є бажання", ми формуємо майбутні ситуації свого життя. Щоразу, обираючи корисну діяльність, ми набуваємо позитивного досвіду, умінь, навичок, здібностей.
  • Намагайтеся помічати позитивні проміжні результати в процесі виконання будь-якої справи. Це додає впевненості в її завершенні.
  • Не зупиняйтеся на досягнутому, вважаючи, що вже нічого не потрібно робити. Якщо постараєтеся поліпшити результат, то отримаєте задоволення від своїх справ.

Інша крайність: Азартність

Позитивні якості: працьовитість, працездатність.

Позитивна якість, яку приймають за лінь: кмітливість (як оптимізувати працю), неквапливість у справах.

Для усунення досвіду ліні необхідно виконання всіх етапів роботи над собою.


FaLang translation system by Faboba